У 1882 році вчений Бенардос М.М. винайшов електродугове зварювання. З цим винаходом стало питання про захист очей від травм і шкідливого опромінення в процесі роботи. Це значно впливає на якість роботи, на якість зварювального шва. 

Перша маска була виготовлена і застосована в масовому використанні в 30-40 роках минулого століття, і представляла собою пластиковий шолом з віконцем з світлофільтру.

Починаючи з 30 років і до сих пір зварювальний маска пройшла еволюційний період розвитку. Її виготовляли з різних матеріалів різних форм, було проведено багато дослідів поки не знайшли оптимальний стандарт, або як в нашій країні говорять, ГОСТ виготовлення зварювальної маски. Стали з'являтися маски з повітряними боками які захищали дихання від шкідливого газу, і автоматичним затемненням світлофільтру - такі маски стали називати «хамелеон» вони набули популярності в 80-90 років минулого століття.
У нашій країні їх почали використовувати з початку нульових. Зазвичай, «маски-хамелеон» використовували професіонали, на специфічних, або дуже відповідальних відрізках роботи. Масово почали використовувати даний тип зварювальної маски з початку 2012 року, коли їх цінова політика стала доступною для зеленого сектора. З тих пір «маска-хамелеон» великими темпами завойовує ринок, і витісняє звичайну зварювальну маску.

Отже, що потрібно знати при виборі маски-хамелеон, і на що треба звертати увагу?

Принцип роботи маски-хамелеон

В масці з автоматичним затемненням скла знаходиться фільтр, на який нанесено плівку з рідкими кристалами, які реагують на яскравість світла, і змінює прозорість на затемнення. Також там знаходиться сенсор розпізнавання дуги, і шар фільтрів від ультрафіолетового, інфрачервоного випромінювання, а також електронне управління затемненням, яке живиться від батарейки сонячного типу.

Основний критерій світлофільтру - це час затемнення (зазвичай це менше 1 милі секунди), також потрібно враховувати температурний режим. Якщо температура падає до -5 або -10 градусів, збільшується час реагування, або зовсім не затемнює. Зверніть увагу на те, що і зберігати таку маску в холодному приміщенні не рекомендується.

Види регулювання, які зустрічаються в масці з автоматичним світлофільтром.

1) Чутливість - дозволяє налаштувати фільтр на яскравість дуги.

2) Час затримки - дозволяє затримати роботу, коли дуга пропала, а расколенному метал яскраво світить.

3) Відключення фільтру - коли зварювальник працює КШМ.

4) Кут дуги - це зустрічається у професіоналів для витонченою зварювання, відокремлюючи іскри.

Важливі фактори, на які потрібно звертати увагу - це вага, регулювання кріплення, і кут нахилу. У комплекті зазвичай має бути полікарбонаті захисне скло, яке захищає світлофільтр.

Вибираючи світлофільтр, звертайте увагу між маскою і світлофільтром не було щілин і не проходило світло. Щоб перевірити це, достатньо направити маску на якесь світло. Важливо також враховувати розмір екрану - чим він більший тим краще (зазвичай це 90х110 мм).

Важливим критерієм при обрані фільтра - здатність його роботи з аргонно-дугового зварювання (TIG). Якщо фільтр відповідає критеріям до такого виду зварювальних робіт, то він також буде працювати добре з напівавтоматичним зварюванням і електродної (ММА MIG).

Порада! Чи не купують дешеві маски, тому що вони не відповідають зазначеним показниками. Світлофільтр там затемнює, але не захищає очі від ультрафіолету та інфрачервоного випромінювання, що загрожує зору.

Ваш Джон Сталевар!